See pilt on minu koolituselt, kus ma palusin modellil võtta poos nagu tal oleks hinges valu, piin ja äng. See pilt kõnetab mind ennast nii palju ning ta ootas enda lugu ja ma teadsin, et see käib kokku mõne valusa teemaga. See lugu pildi juurde tuli minu jaoks eile.

Eile ilmus üks parimaid kirjutisi pere- ehk lähisuhtevägivalla teemadel, mis on loetav Eesti Ekspressis siin lingil: https://ekspress.delfi.ee/kuum/sest-nad-saavad… . Võta see aeg, et lugeda allolevalt lingilt artikkel läbi ning oska abi küsida, märgata või aidata. Kindlasti jagage oma seintel seda artiklit ning ärge keerake pead ära, sest sa ei tea kunagi, kes võib ka läbi selle artikli abi saada, sest me ei näe teiste koduseinte ja suhete taha ning seda kus lapsed kannatavad. Ja see ei käi ainult suunas mees kasutab vägivalda naise vastu vaid ka seda, et ka hulk mehi kannatab suhtevägivalla all. Lihtne on pead ära keerata ning teha nii, et ei pane tähele aga märkamine ja abi pakkumine nõuab ka julgust. Võib olla keegi tunneb suhte alguses läbi selle artikli ohumärgid ära ja jõuab ka õigel ajal pidurit tõmmata, saades aru, et kui alandatakse või lüüakse esimene kord või hakatakse kontrollima, siis ei lähe see mitte kunagi paremaks vaid ainult hullemaks ning see pole armastus. Lähisuhtevägivald ei pea olema ka ainult füüsiline vägivald, vaid seda suudekase teha ka verbaalselt. Võib olla tänu sellele artiklile oskad sa ise ka edaspidi veidi rohkem tähelepanelikum olla ning tuge pakkuda sinna kus seda oodatagi ei osata või selle tulemusena päästad mõne lapse tuleviku ja elu.

Ma olen oma elu jooksul tutvusringkonnas näinud-kuulnud erinevaid lugusid ning samuti jõuavad sellised lood minuni ka läbi naiste, kes mu juures pildistamas käivad. Alles sellel nädala käis naine, kes rääkis mulle oma kogetust lähisuhtevägivallast, mis kestis väga pikka aega, kuid millest ta välja tuli läbi keerulise tee. Ma tean naist, kes oli paarkümmend aastat abielus mehega, kus mees oli oma piirkonnas väga austatud ja prominentne inimene ning rikas, kuid kodus olid asjad teised, kus ühe lihtsa näitena ei tohtinud naine oma lastele armastust välja näidata ning isegi lapsi kunagi kallistada, sest muidu neist ei kasva mehed, kuid see oli kõigest jäämäe pealne osa füüsilise ja vaimse vägivalla osas. Ma olen näinud kuidas peigmees (kellega suhet terve pere eest varjati ja salaja oldi kihlatud) tõmbab naise koridori, visates ta trepist alla, tirides autosse ning pekstes peast kinni hoides teda vastu autorooli ning hiljem muul ajal ka sellised vigastused, mis viisid haiglasse ning seal ka ära fikseeritud said. Kuidas need naised kaotavad iseenda ning oma identiteedi lastes sel ajapikku süveneda, esialgu õigustades ja kaitstes mehe käitumist (alguses õigustades sõnadega „tegelikult ta armastab mind") leides iseendas vigu, samas üritades olla võimalikult head. Aga peamine, mis selle artikli eesmärk ja sõnum lähisuhtevägivalla osas on, et sellest on võimalik välja tulla ning eluga hakkama saada ning alati on võimalik abi leida ning seda ka pakutakse. Kõik need juhtumid ja naised keda mina tunnen ning ka ülevalpool mainisin (oldi nendes suhetes 5, 10 või 20 aastat) on tänaseks õnnelikes uutes suhetes ning sellest elust vabanenud. Samuti teine peamine sõnum on, et lapsi ei võeta ära. See on oluline teema mida ühiskonnas tõstatada ning samuti omada julgust rääkida ja jagada oma lugu, mis võib aidata ka teisi.

Olen „Naisinvestorite klubi“ jälgija ning seal grupi administraator Kristi Saare tõi väga ilusasti välja raha kui põhjuse, miks ei julgeta ühe esmase põhjusena ära minna (ning turvakeskusest olen kuulnud ka, et see on ka põhjus miks tihti naised tagasi lähevad hirmust ise mitte hakkamasaamise ees) ning panen siia ka tema kirjutatu:

„Naisinvestorite klubi tegutsemisaja jooksul (ja enne seda juba õpetajana töötades) on ka minuni jõudnud mitu õnnetut lugu naistest, kes ei ole sellises suhtes nagu sooviksid või inimlik oleks. Kõik lood on olnud omamoodi kurvad, aga sageli on seal üks oluline joon - sama, mis ka selles artiklis (ja teistes temaatilistes viimasel ajal) mainitud on, et vägivaldsest suhtest lahkumisel on üks suur probleemikoht - raha.

Täpsemalt siis raha puudumisest tekkinud takistus iseseisvumisel - Kuidas on võimalik kolida, kui ei saa uue korteri tagatisraha maksta? Kuidas võimalik koguda sääste kui ligipääs kontodele ära antud? Kuidas võimalik pideva ahistava kontrolli alt sentigi kõrvale panna? Kuidas laste eest hoolt kanda kui endal sissetulekut enam pole, sest tööl käimine on takistatud? Ei ole ka ilmaasjata grupi kaanepildil Clare Boothe Luce'i tsitaat, et igal naisel peaks olema enda kaitseks veidi oma raha.

Kuna suhtevägivallaga käib sageli kaasas ka majanduslik ärakasutamine/vägivald, mis sageli saab vähem tähelepanu, siis siinkohal nimekiri asjadest, mis võiks punase tulukese põlema panna:

1) Kaaslane takistab sul tööle minemast, ametikõrgendust saamast või haridust omandamast (nii ei saa sa teiste inimestega suhelda ega ise raha teenida), muide siia läheb ka see, et mees keelab investeerimisega tegelemast, sest muidu lähed liiga iseseisvaks.

2) Kaaslane sunnib sind tegema suuri kulutusi, olema kaastaotleja laenudel jms (ehk sinu nimel on kohustused) aga sageli jätab sinu kõrvale varade omandusest (kodu, auto jms teise poole nimel)

3) Kaaslane nõuab ligipääsu kõikidele sinu kontodele - pangakontod, säästud, pangakaardid (sageli ka pass jms dokumendid) või nõuab, et ta kontrolliks sinu raha, võtab sealt raha ilma luba küsimata või eelneva kokkuleppeta (nt palgapäeval teise kontole ja siis antakse raha tagasi või teine pool maksab asjad ise aga sulle rahalisest seisust infot ei jaga)

4) Kaaslane takistab ligipääsu või ei luba kasutada olemasolevaid sääste, pärandust vms.

5) Kaaslane kulutab vastutustundetult pere raha nii, et ei jää piisavalt esmavajalikeks kulutusteks ja nt. laste eest hoolitsemiseks (kulutab raha alkoholi, oma hobide, vms peale)

6) Kaaslane kerib üles raha teemalisi tülisid, kus süüdistab kulutamises, asjatute asjade ostmises, kutsub sind rahaasjades rumalaks, õigustab sult kontrolli ära võtmist, ütleb et sul pole õigust raha eest midagi saada, peaksid olema teisepoolele tänulik, et sa üldse süüa/peavarju jms saad, pead kasutamiseks raha "anuma"

Kõige esimene ja suurem punane tuluke - ära kunagi anna ära kontrolli oma rahaasjade (ligipääsu) üle. Ühiselt pere rahaasjade planeerimine on täiesti mõistlik tegevus aga see peab toimuma võrdsetel alustel! Märkame, mis ümberringi toimub - kui tunned ise, et vajad abi või märkad sõbrannat, kes vajab abi, siis ohvriabi kriisitelefon on esimene koht, kuhu pöörduda: tel nr 116 006.“

Olen ise puutunud kokku naiste varjupaigaga neid toetades ning saanud näha ka kuidas seal elatakse ning suhelda naistega, kes on olnud sunnitud olema jätma oma kodu, et põgeneda koos lastega. Need lood on väga jubedad. Samuti naiste turvakodudesse satuvad naised tihti ainult öösärgi, lapsed pesu väel ning ei ole riideid ega söögiraha. Kui sul on võimalik toetada korralike ja viisakate riietega või toetada rahaliselt tugikeskuseid või oled alati valmis pakkuma hädasolevatele naistele tööd, siis sinu piirkonna tugikeskuste kontaktandmed abi pakkumiseks leiad siit: https://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/…/naiste-tugikeskused… Samuti tasub anda nendesse kohtadesse märku, et kui omas piirkonnas on võimalik aidata teisest piirkonnast pärit naist ja lapsi, saama tööd, oma linnast-külast ära kolima ning leidma elamiskohta siis tasub alati need võimalused välja pakkuda abistavatele organisatsioonidele ja hea kui selline tugivõrgustik ka tekiks, mis annab võimaluse naistele uueks eluks kiiremalt.

Artikli lõpus olulisim info:

TEADMISEKS OHVRILE:

? Sa võid jääda anonüümseks.

? Sa ei pea olema teatanud politseile ega kuhugi mujale selleks, et abi saamiseks tugikeskusesse või ohvriabisse pöörduda.

? Sa ei pea pöörduma oma elukohajärgsesse tugikeskusesse, kui sa ei tunne ennast seda tehes turvaliselt, vaid võid valida ükskõik millise tugikeskuse üle Eesti.

? Sinu kallal ei pea olema tarvitatud füüsilist vägivalda ning sa ei pea olema kindel, et on kasutatud vägivalda – pöördu ka juhul, kui sul on pelgalt kahtlus, et su suhe on vägivaldne.

? Ära usu, mida vägivallatseja sulle räägib, näiteks ähvardust, et sinult võetakse lapsed ära – lapsi ei võeta ära.

? Sa ei pea oma pöördumisest mitte kellelegi rääkima.

? Sa ei pea rääkima oma juttu mitmele eri inimesele uuesti ja uuesti – sinu nõusolekul teevad tugikeskused ja ohvriabi koostööd teiste asutuste, sh politsei ja kohalike omavalitsustega.

? Keegi ei teavita su pöördumisest su tööandjat või kedagi teist (v.a kui sa seda tahad ja ütled). Tugikeskuste ja ohvriabi töötajad tegutsevad selle nimel, et sind aidata, aga sa ei pea tegema mitte midagi lihtsalt seepärast, et sulle öeldakse, et sul tuleks või sa võiks seda teha, sina oled otsustaja ja sul on alati, absoluutselt alati õigus öelda ei.

? Kõik teenused on sulle tasuta.

Otsi abi!

? Kõik ohvriabi kohta leiad www.palunabi.ee ja abiksohvrile.just.ee. Siia käib ka tähtis info: Kui oled naistevastase vägivalla ohvri lähedane, pakume ka Sulle infot ja toetust!

? kriisitelefon on 116 006.

? Kõik naiste tugikeskuste kontaktandmed leiad aadressilt www.sotsiaalkindlustusamet.ee.