Uus aasta, uued unistused, uued soovid ootamas ees. Taas üks peatükk on läbi, et avada uus. Tegelikult ainult mitte uus aasta, vaid iga uus hommik on uus algus ja uute võimaluste aeg. Igal hommikul me sünnime nagu uuesti ja mis me sel päeval teoks teeme on me enda küsimus. Iga päev on võimalus seeme mulda panna, et ta idanema hakkaks ning kasvatada sellest võimas puu, mis kannab oma vilja ning mille vilju me ise maitsta saame ja oma kätel hoida.


Aga ka need järgnevad 365 päeva puhtaid lehti ootavad oma kirjutamist sinu peatükis ja alusta sellest, et leia üks märksõna, mis võiks sinu kogu tulevast aastat iseloomustada (kui julged kirjuta oma märksõna siia alla kommentaaridesse mulle ka lugemiseks). Meil kõigil on mingid unistused ja soovid, kuid millega me midagi peale ei hakka hoides neid ainult enda peas. Selleks, et need teoks saaks tuleks ka midagi teha. Tuleb väljuda oma mugavustsoonist või ka laiskusest, midagi ka päriselt ette võtta. Iga väike tehtud samm viib meid lähemale oma unistustele. Edukad inimesed saavad aru, et asjad ei juhtu iseenesest niisama, vaid selleks, et midagi saavutada tuleb ka tegutseda. Kohapeal seismine, niisama unistamine, laisklemine, virisemine, kaeblemine, kõikide teiste süüdistamine ei vii meid kunagi edasi. Kui sa tahad muutust, kui sa tahad edasiminekut, kui sa tahad saavutust siis on kogu asi kinni ainult sinus endas. Sina ise oled oma elu looja ja kujundaja. Sina oled ise lüli selles ühiskonnas, kui edukas, kui edasiviiv see on. Sinul endal tuleb peeglisse vaadata ning küsida endalt, kas mina ise olen teinud kõik võimaliku, kas mina olen andnud oma panuse oma elu loomisesse või ma pole tegelikult seda oma kätesse võtnud ja lasknud elul lihtsalt ise minuga juhtuda. Sinu tegutsemine või sinu tegevusetus elus räägib tihti sinu enda eest. Isegi pisikest asjadest ja sammudest kasvavad ühel päeval suured asjad. Olgu see kasvõi enda harimine läbi raamatute lugemise, mis laiendab sinu silmaringi ja maailmavaadet, mis viivad sind elus edasi järgmiste mõtete ja otsusteni. Igal väikesel tegevusel on meie elule mõju. Kui sa ei astu esimest sammu edasi siis sa jääd alati sinna kus sa oled. Kui sa ei küsi siis on vastus alati ei. Kui sa ei püüdle oma unistuste, eesmärkide poole siis sa ei saavuta midagi.


Lihtsaim viis alustada on, kohe nüüd ja praegu, võtta esmasena aega ning puhas valge leht, kuhu kirjutada välja 100 unistust-soovi, mida sa üldse elus tahaksid või sooviksid, saada, saavutada. Absoluutselt kõik võimaliku, mis üldse pähe tuleb (asjad, tegevused, suhted, sina ise, lapsed jne.) või sind ennast kõnetab ja mis võib tunduda enda jaoks lausa utoopia. Usu mind see ei ole kerge 100 asja kirja panna aga see on seda väärt. Sealt edasi, kui kõik kirjas siis esmasena vali välja enda jaoks kõige olulisemad ning siis võta uus paberileht. Sinna nüüd kirjuta plaan või tegevuskava mõne nende asjade kohta, kuidas sa saaksid mõnda oma unistust saavutada ja mis sa selleks ette võtma peaksid. Need on kõige lihtsamad esimesed sammud, mille tegemiseks on paljud piisavalt laisad, et mitte võtta kätte isegi seda pastakat, et kirjutada asjad enda jaoks välja. Aga ainuüksi see väike tegevus võib muuta kogu su ülejäänud elu. See on kõige lihtsam tööriist, mis meile antud ja mida enamus ei kasuta. Edukad inimesed koostavad plaani ja tihti toob elu need lahendused läbi selle ka neile kätte. Sa ise hakkad nägema võimalusi, mis aitavad sul oma unistusi teoks teha. Aju hakkab vaikselt ise ennast treenima ja pakkuma välja lahendusi ning sa hakkad nägema võimalusi ja seoseid. Arusaam, et asjad ei juhtu iseenesest niisama, on edu võti. Arusaam sellest, et sa ei saa seda mida sa tahad ja soovid, vaid sa saad seda mida sa ise lood ja võimendad, mille taga ongi tegutsemine. Kaks aastat tagasi sai ka kirjutatud blogisse naistele küsimusi mille taga seisab tegelikult ka palju tegevusi ja ka eneseanalüüsi: https://www.kadripurje.com/blogi/kallis-naine-millal-sa/


Teine lihtne viis on kirjutada välja endale oma päeva või nädala ajakasutuse plaan (Office’l on isegi palju tööriistu selleks juba valmis mida ise leiutama ei pea: https://templates.office.com/et-ee/loendid), mis tihti muudab elu palju produktiivsemaks ja saavutused võivad olla ka enda jaoks ootamatult suured. Kui sa oma päevaplaani koostama hakkad siis hakkad sa märkama kui palju sa paned aega päevas ära mõttetute tegevuste ja aja raiskamise peale. Päevaplaan võidab sulle juurde aega, mille kadumist sa tegelikult muidu tähelegi ei pane kuna sa oled mattunud kõige kasutu alla. Kasvõi näiteks, et telefonis-arvutis niisama aja veetmise ja vaatamise määrad ära päevas ajaliselt ja juba sealt võidad sa meeletult. Niisama sotsiaalmeedias aja veetmise asemel leiad sa aega päevas kasvõi mõnes muus vallas oma teadmisi kasvatada, lugedes asju, mis sind harivad, teha sporti, kirjutada esimesi peatükke oma uues raamatus või midagi muud. See on suur enese distsiplineerimine aga see saadav kasu sealt on hindamatu. Kõik tööriistad ja teadmised on meile tegelikult olemas ja saadaval, iseasi, kas need ka kasutusse võetakse. Tihti võidab laiskus.


Kolmas asi mida sa teha võiksid on läbi mõelda ja kirja panna oma 1 aasta ja 5 aasta elu eesmärgid, mida sa saavutada tahaksid. Taaskord päriselt füüsiliselt paberile kirja panemine. Karjäär, pere, asjad, finantsid jne.


Kõik muutused hakkavad pihta meist endist, isegi kasvõi ainult minapildi ja enda aktsepteerimise tasemest. Me ei saa kunagi oodata, et teised inimesed muutuksid ja ühiskond muutuks, kui me pole ise valmis muutuma ja midagi endaga ette võtma. See kuidas sina suhtud iseendasse kui ka teistesse, see kuidas sa iseennast kui ka teisi kohtled, see kuidas sa lubad iseendaga käituda teistel määrab ära ka su enda elu. Ei sul ei ole kellegi teisele otsa vaadata kui iseendale. Ka meie sisemine kahekõne iseendaga määrab ära meie elu kvaliteedi. See mida me endale ise sisestame, välja mõtleme, ütleme, ette kujutame ja millist sisemist hirmu endas toidame, määrab ära selle, kes me lõpuks oleme ning mida me elus saavutame ning milline on meie elu kvaliteet.


Aga tegelikult hakkasin kirjutama sooviga soovida teile kõigile HEAD UUT JA TEGUDEROHKET AASTAT! Aga läks jälle lappama aga no kui sa juba siiani jõudsid lugeda siis oled tubli ja ehk esimene mõtteseeme sinus on juba idanema pandud :D.


Mõned päevad tagasi hakkasin kirjutama nimekirja uue aasta tegevustest, soovidest, mõtetest või lubadustest mida igaüks võib endale teha või hakata enda jaoks täide viima. Eks oleks kindlasti palju veel kirja panna aga las seekord olla nii. Seega võiksid näiteks enda jaoks välja kirjutada need, mis sind ennast kõnetavad ning veel oma mõtetega seda nimekirja täiendada:


 1. Ole otsustav.
 2. Leia oma kirg.
 3. Seikle rohkem.
 4. Õpi andestama.
 5. Ole optimistlik.
 6. Ole vabatahtlik.
 7. Hakka matkama.
 8. Proovi uusi asju.
 9. Loo kuu eelarve.
 10. Tee oma elu audit.
 11. Õpi olema tänulik.
 12. Muuda oma rutiini.
 13. Ole enda vastu aus.
 14. Tee iseendaga rahu.
 15. Leia mõni uus hobi.
 16. Vähenda oma võlga.
 17. Suurenda oma IQ-d.
 18. Õpi mõni uus oskus.
 19. Saa ametikõrgendust.
 20. Ole teiste vastu lahke.
 21. Julge unistada suurelt.
 22. Naudi väikeseid asju.
 23. Võta aega enda jaoks.
 24. Toida oma keha hästi.
 25. Ole kohusetundlikum.
 26. Kui vajad abi siis küsi.
 27. Õpi olema spontaanne.
 28. Leia oma unistuste töö.
 29. Suurenda oma karismat.
 30. Õpi olema hetkes kohal.
 31. Ela lihtsalt, tarbi vähem.
 32. Õpi iga päev midagi uut.
 33. Hakka enesekindlamaks.
 34. Investeeri kogemustesse.
 35. Ole iseenda vastu parem.
 36. Mine kuhugi uude kohta.
 37. Praktiseeri kannatlikkust.
 38. Leia endale üks uus sõber.
 39. Loe huvitavaid raamatuid.
 40. Liiguta oma keha rohkem.
 41. Lõpeta asjade viivitamine.
 42. Proovi midagi uut iga kuu.
 43. Pane oma tervis esikohale.
 44. Korrasta oma dokumendid.
 45. Loo midagi iseenda kätega.
 46. Koosta oma päeva- või nädalaplaan.
 47. Veeda kvaliteetaega perega.
 48. Tee juhuslikke häid tegusid.
 49. Luba teistel näha päris sind.
 50. Lõpeta oma halvad kombed.
 51. Paranda oma vaimset tervist.
 52. Tee iseenda SWOT- analüüs.
 53. Veeda rohkem aega looduses.
 54. Loo ise oma unistuste karjäär.
 55. Määratle ära oma prioriteedid.
 56. Kirjuta iseendale armastuskiri.
 57. Võta aega üksinda reisimiseks.
 58. Tugevda oma isiklikke suhteid.
 59. Tee plaan ja püüdle selle poole.
 60. Hakka püsivaks vere doonoriks.
 61. Õpi aktsepteerima muutusi elus.
 62. Kirjuta luuletus, laul või raamat.
 63. Tee läbi põhjalik tervisekontroll.
 64. Arenda endas külluse mõtteviisi.
 65. Lõpeta enda võrdlemine teistega.
 66. Tee endale selgeks mida sa tahad.
 67. Tee korra nädalas midagi uut süüa.
 68. Õpi hoolima millestki või kellestki.
 69. Õpi ennast armastama tingimusteta.
 70. Hakka vastutama oma enda elu eest.
 71. Võta aega, et hinnata oma saavutusi.
 72. Praktiseeri: „Tee seda kohe.” reeglit.
 73. Too ja loo ise oma ellu rohkem rahu.
 74. Ütle iga päev midagi ilusat iseendale.
 75. Kirjuta oma käega kellelegi päris kiri.
 76. Lõpeta asjade ostmine mida sa ei vaja.
 77. Lõpeta teistest halvasti taga rääkimine.
 78. Õpi leidma ja tundma rõõmu oma tööst.
 79. Kirjuta oma soovist, unistusest äriplaan.
 80. Anneta oma riided mida sa enam ei vaja.
 81. Tee midagi iga päev ainult iseenda jaoks.
 82. Tee ise remonti või kujunda kodu ümber.
 83. Hoolitse enda ümber oleva maailma eest.
 84. Õpi ennast iseendale kiitma ja tunnustama.
 85. Müü maha või anna ära kõik kasutud asjad.
 86. Suurenda oma emotsionaalset intelligentsust.
 87. Võta nädalavahetusi vabaks sotsiaalmeediast.
 88. Ületa hirm, mis takistab sul elus saavutamast.
 89. Koosta endale oma isiklik lubaduste nimekiri.
 90. Õpi taaskasutama ja olema keskkonnasäästlik.
 91. Suhtu kirega kõigisse oma asjadesse mis sul on.
 92. Õpi finantstarkust, kuidas säästa ja investeerida.
 93. Õpi laskma minna asjadel mida sina ei kontrolli.
 94. Misiganes su eesmärgid on, kirjuta need alati üles.
 95. Tööta selle nimel, et saavutada tasakaalustatud elu.
 96. Koosta nimekiri asjadest mida sa uuel aastal ootad.
 97. Loo positiivne hoiak ja suhtu asjadesse positiivselt.
 98. Kuluta vähem aega telefonile, et olla rohkem hetkes.
 99. Anna oma vaimule ja kehale puhkus, mida see vajab.
 100. Näita oma lähedastele ja kallimale, et armastad neid.
 101. Õpi tegema komplimente ja ütlema häid sõnu teistele.
 102. Vaata iga päev peeglisse ja ütle endale, et sa oled ilus.
 103. Loo 365 päeva projekt millestki mida sa teed iga päev.
 104. Aseta esikohale iseennast ning enda eest hoolitsemine.
 105. Pea päevikut oma mõtete ja eesmärkide korrastamiseks.
 106. Pane päevas üks tund kõrvale, et saavutada oma unistused.
 107. Tee täielik kodu suurpuhastus ja vabane üleliigsetest asjadest.
 108. Leia üks sõna, mis peaks olema sinu kogu järgmise aasta märksõna.
 109. Eemalda endast negativism ning ka negatiivsed inimesed oma elust.
 110. Kirjuta üles iga päev üks asi möödunud päevast mille eest sa tänulik oled.
 111. Alusta kokkuhoidu asjade nimel mida sa tahaksid ja mis sulle vaja oleks.
 112. Koosta nimekiri 100 unistusest, asjast, tegevusest mida oma ellu sooviksid.
 113. Loo oma visuaalne sein, kuhu paned piltidega kõik oma soovid ja unistused.
 114. Jaga tänulikkust nende inimestega, kes praegusel hetkel sind oma elus toetavad.
 115. Loo 1 aasta ja 5 aasta elu plaan mida sa soovid kõike saavutada selle aja jooksul.
 116. Mõtle sellele mida sa oma praeguses eluhetkes kõige rohkem armastad (mitte keda).
 117. Õpi endale teadvustama, et sinu elu on sinu enda kätes ja sa ise lood selle nii heaks kui see on.
 118. Tee perega või iseendale heade tunnete, mõtete purk, kuhu kirjutate paberilipikutele igast päevast ühe positiivse emotsiooni või sõna ning iga kuu lõpus võtate ja loete need koos ette.