Viimane kokkuvõte (eriti neile, kel tekkis ka huvi asi ette võtta) mu palverännakult piltidega imelisest Portost, kus viimane päev sai veedetud. Linn, kuhu kindlasti tagasi minna ning kus soovitan palverännakule minnes või tulles seal paar päeva aega maha võtta. Need tänavad, need majad, need uksed, need rõdud, need kohvikud, need toidud... Koht nägi välja nagu väike Kuuba. Istusin, jalutasin ja nautisin terve pika päeva.


Kirjutan siis info, mida vaja ja millega arvestada, et ka ise palverännakule minna, läbi minu kogemuse Portugali tee ehk Camino Portuguese läbimise. Ma loodan väga, et andsin oma teekonna jagamisega, teile naistele, eluks ühe unistuse juurde ka asuda teele.


Palverännakut võivad teha kõik, kes suudavad käia kasvõi ainult 5km. päevas. Nägin inimesi, kes tõesti tegid 5-10km. päevas ja see oli nende tee, enamasti aga jäi see vahemik palveränduritel 20-30km. päevas. Igaüks saab liikuda nii nagu tema suuteline on. Näiteks rada, mis ma tegin, tehakse enamasti 10 päeva ehk keskeltläbi 25km. päevas. Samuti on palju neid, kes teevadki ainult raja viimast 100km 4-5 päevase kõnniga, kui saad soetada ka palveränduri passi ning 100km. läbimisel Santiagos tunnistuse, et oled läbinud ja su nimi on talletatud palverändurite andmebaasi. Nägin näiteks selliseid pisikeste lastega peresid (laps 10 kuud, laps 2a.), kes seda koos tegid.


Mina võtsin teekonna ette üksinda ja soovitan seda teha kõigil naistel ka just üksinda. Karta pole seal üldse midagi, sest kogu see palverännaku asi on seal tehtud maailma lihtsaks (mugavusrännak) ning isegi ära eksimise võimalust pole, sest kogu rada on tähistatud kollaste nooltega - maas, seintel, aedadel, elektri postidel, mille järgi liigud. Muideks panin tähele, et naisi oli palverännakul kusagil 70% ja mehi 30%. Üksinda minnes oled sa avatud kogema kogu rännakut kogu selles eheduses, sõltudes ainult iseendast, oma soovidest. Sa oled avatud ka rohkem suhtlusteks teiste ränduritega ning sulle avaneb hoopis muud pidi kogemus, mida sa kunagi kellegiga koos seda tehes ei saa. Su meeled toimivad hoopis teisel viisil. Panin tähele, et need, kes kahekesi olid (sõbrannad, pigem vanemad paarid, vähe oli nooremaid paare) olid rohkem suletud endi kahe jaoks, kui suhtluseks teistega. Teiseks, kui minna kellegiga koos siis sa paratamatult pead koguaeg arvestama teise inimesega ning siin hakkavad mängima inimeste erinevad soovid, võimed ja tujud. Sa sõltud ikkagi kogu tee teisest inimesest. Kohtusin erinevate inimestega, kes olid palju kordi käinud üksi kui ka kellegiga koos ja ütlesid, et nende jaoks on ainuõige käia ikkagi üksi, sest sellisel rännakul kellegiga koos paratamatult sõltudki teisest. Meil on kodus igapäev kohustused olla kellegi jaoks olemas ja koguaeg teistega arvestada siis üksi minnes, annab rännak sulle täieliku vabaduse, olla ainult ise, ilma igasuguse koormata ja sellise uskumatu vabaduse. Aga inimesed on erinevad ja igaüks valib sellise kogemuse nagu tema tahab saada. Seega kui üksi ei taheta, minnakse siis kas sõbrannaga või sõbrannadega, mehega, lapsega. Mina näiteks võiksin ja tahaksin minna ka oma lapsega püstitatud eesmärgiga talle anda eluks kogemuse edaspidi selliseid asju elus ise ette võtma, tegema ja kogema ning tean ta teeks seda täie rõõmuga läbi ja me pole kumbki vinguja ega viriseja ega hädaldaja. Isegi kui miski peaks viltu minema siis huumoriga ja naerdes saab alati kõigest üle. Aga eks kellegiga koos minnes saab ka kogemuse, mis inimene teine on ja järsku ongi igatpidi täpselt kõiges ühtselt sobiv. Samuti on võimalus koos minnes kokku leppida päeva sihtpunkt, kus kohtutakse aga omas tempos üksinda rada läbida aga õhtuti koos olles.


Kui minul see unistus kusagil 10aastat tagasi tuli siis millegipärast on mind saatnud koguaeg soov teekonda alustada Portugalist mööda ranniku äärset teed. Portugali rada on ka kõige kergem neist. Tegelikult on kokku 7 peamist rada, mis hakkavad eri kohtadest, viies Santiago de Compostela suunas:

1. Camino Frances

2. Camino Portugues

3. Camino Portugues da Costa (minu rada mida käisin)

4. Camino del Norte

5. Camino Ingles

6. Camino Primitivo (kui mõtlen veel minna siis järgmiseks sinna)

7. Via de a Plata


Soovitan vaadata filmi: "The way" Martin Sheen'iga, kes läbib filmis Prantsuse rada.

Teine Eesti lugu: Eesti lood "Camino paradoks" Keiu Virro: https://jupiter.err.ee/1160796/eesti-lood

Lugeda Tiina Sepa raamat: "Peregrina päevik".


Minu jaoks jäi kõlama teistelt teel olijatelt, et Prantsuse rada on kõige popim ja kõige üle rahvastatum. Kõige ilusam aga ka raskem on Primitivo rada, kus on kogu tee tõusud ja langused aga need vaated. Kui veel lähen siis Primitivo rajale aga kuidagi istub mu sees juba veidi aega soov minna palverännakule hoopis Itaaliasse, mis viib ka läbi Toskaana aga mis ei ole selline lihtsustatud asi.


Parimaks mineku ajaks peetakse muidu maikuud ja septembrit, kui ei ole tipphooaeg ja temperatuurid on jahedamad ja hommikuti mõnus liikuda. Tipphooajad on juuni-august. Aga kindlasti on mõnus ka oktoober, mil veel soe on ja ilm võrdne maikuuga. Minu enda mineku ja valiku jaoks oli alati kevad järgmiste argumentidega - maikuu, kus kõik on just tärganud ja õitsemas, ilmad on veel kõndimiseks mõnusad ja juba päris soojad, pole nii palju rahvast ja üks peamisi, et päevad on pikad ja õhtud valged.


Mis asi on palveränduri pass. Palveränduri pass (2.-) on see, millesse sa kogud tee peal, eri kohtades (majutustes, kohvikutes, kirikutes) templeid (vähemalt 2. päevas) mis tõestavad su teepeal käimist ning passi saab templeid ainult koos isikut tõendava dokumendiga, kõigis kohtades. Samuti alberques ööbida soodsama hinnaga (8-15 euro öö või annetuspõhine) mis mõeldud ainult ametlikult Palverännutee läbivatele palveränduritele kuhu teised ei saa. Portos saab passi ainult katedraalist või ühest alberquest.


Olemas on mitmed äpid palveränduritele kõigi nende erinevate radadega ja mina tõmbasin alla 2 peamist äppi aga kasutasin ikka ühte:

1. Camino Ninja - seda kasutasin koguaeg. See on elu lihtne ja annab sulle planeerida kogu teekonna ja iga päeva läbitava teekonna. Mina lihtsalt panin sisse päeva alguspunkti, kust alustan ja siis vaatasin, mis võiks mu sihtpunkt olla kus on ööbimiseks alberqued. Kui koha valisid siis seda valides said näha kõikide seal palverändurite jaoks mõeldud majutuskohti nende hindu, kaugust peamisest rajast, kontaktandmeid kui tahtsid näiteks ette koha broneerida ning ka otsene Google mapsi link, et koht üles leida, kui seal oled.

Lisaks parim asi mis äpil oli oli raja kaart, kus kogu rada oli tähistatud punase pika joonega. Seega kui ma miski hetk ei näinud kollast noolt ja ei teadnud millist teeotsa võtts siis äpp lahti ja näitas kohe reaalselt ära, kas oled liikumas õiges suunas ja õigel rajal. Äpp ei andnud võimalustki kunagi ära eksida.

2. Buen Camino - kuna Ninja äpp andis mu jaoks kõik mis vaja siis seda ei avanud. Teistelt kuulsin, et selle eelis pidi olema, et annab raja kõrgused, et siis oskad järgmist päeva planeerida kui raske rada on ja kuhu välja loodad jõuda.


Väga tähtis asi on seljakoti pakkimine ja rajal võiks jääda koti raskus 5 kilo kanti. Nagu ma varem kirjutasin, ütles üks mees parima tõe - nii raske kui on koti kaal, kannab ka inimene oma hirme kaasas. Minul oli kott 5 kilo, kus mängis rolli + kaks 0.5l pudelit vett olid need täis või tühjad.


Sisu:

* magamiskott 550g.

* nelinurkne magamiskoti siselina 270g., mida kasutasin lahti tehes mitu korda voodi aluslinana

* metallist ülikerge kruus - enda oma, mida kasutada igal pool, teepeal vett juues, kust vesi voolas, õhtul hambaid pestes, alberques teistega koos mahla-teed juues ja mis oli koguaeg oma.

* mul oli 4 pluusi - 3 käimiseks (vaja oleks tegelikult ainult 2 sest iga õhtu saab pesta) + üks magamiseks, mis mul oli poolkleit, millega viisakas ka teiste ees ringi tatsata ja olla. Siin ma soovitan, kõige kergemad ja õhulisemad pluusid, millel on üle õla minev väike varruka osa ja ei hõõru nahka koti sangad ära. Pluusid võiksid olla mitte ümber keha ehk keha vastu liibuvad, vaid õhulised keha vastast eemale hoidvad, mis laseb nii kehal hingata ning higistades pluusid pole vastu keha koguaeg märjad.

* lühikesed ja ühed pikad püksid. Esimesed kolm päeva ranniku ääres oli tuul kõva ja päike jälle nii intensiivne ning olin just Eestist saanud imeliselt üliõhuksed, pikad, kehast eemale hoidvad püksid, millega oli nii kerge olla nagu polekski pükse jalas olnud ja mis kaitsesid tuule ja päikese eest. Nendega pikkadega ka tulin Eestist.

* pesu - üks seljas, teine vahetus kotis

* õhukene dressipluus

* 2 paari spetsiaalseid meriinoga spordi varvassokke, mis takistavad varbaid hõõrdumast ja ostsin siit: https://fivefingers.ee/

* reisi käterätik. Enamasti majutuskohtades rätikuid ei ole.

* õhtuteks kerged plätud, et jalad puhata saaks. No, kes mu teekonnal lugedes kaasas olid siis teavad kuidas mul see plätuvärk hoopis läks.

* igaks juhuks vihmakeep, sest kunagi ei tea, nagu mul läks, unustasin ja märjaks sain ilusasti.

* mul oli Tallinnast tulles õhuke sulejope, mis kulus marjaks ära ja kasutasin erinevatel juhtudel.

* hügieenitarbeid suletud gripiga kotis. Siia on ülioluline kaasa võtta ja pakkida: kõrvatropid, compeed plaastrid, mis soodsam osta Portugali apteegist, see pruun paari cm. laiune teip jalgade hõõrdumise kaitseks, mida nägin teisi kasutavat, niidi-nõela reisikomplekt õmblemiseks ja villide parandamiseks, hambahari-hambapasta, reisi duššigeel ja šampoon, huulepalsam, päikesekreem.

* mul oli vajalik akupank, et teel olles telefoni laadida.

* ja muidugi minu jaoks tähtis asi oli Eesti leib (võtsin Peremehe (kuna see püsib pikalt pehme ja hea), kuna seal on ainult sai ning pool reisi sain leivaga läbi aetud.


Majutuskohtades, mis mõeldud ainult palveränduritele, tuleb arvestada, et magad teistega samas ruumis kus on enamasti 10-20le inimesele narid üksteise kõrval. Kuigi on ka selliseid, kus võib sattuda kahekesi kuni neljakesi tuppa. Palverändurite majutused on soodsad 10-15 euro kanti või annetuspõhised. Kui sa ei taha teistega koos olla siis leiab ka kalleimaid majutusi mis on siis juba hotellid või miski muu selline. Samuti majutuskohtades on osades pesumasinad ja teistes saab igal pool ka asju õhtuti käsitsi pesta ning kuivamiseks ka on nii kuivatustrestid kui pesunöörid ning enamasti hommikuks on asjad kõik kuivad.


Kogu teekonnal on kohvikud ja restoranid ning paljud pakuvad ka spetsiaalseid palverändurite 4-5 käigulisi päevamenüüsid vahemikus (8.50-12.50). Mina ühtegi ei võtnud, kuna mu keha reageeris teistmoodi ja üldse süüa ei tahtnud. Supid Portugali poolel 2.50, Hispaanias 3.50 (Portos bussijaama juures kohalike söögikohas 1,85). Naersin omaette, et mis te naised sinna raha eest nädalastesse paastulaagritesse Eestis lähete, et parem minge palverännakule sama raha eest, tegelikult kordades soodsamalt ja saate sama tulemuse, kui iga päev seal veini ei joo, mis on maailma odav. Ka osades kloostrites ja alberque'des on ühised õhtusöögid majutuse poolt ja saad annetada raha oma südame järgi. Alberque'des paljudes on köök, kus saab ka ise süüa teha.


Vett praktiliselt osta pole vaja. Teepeal on vee kohad, kust saab koguaeg juua ja pudeleid täita külma veega. Samuti on sellised nagu väikesed veega basseinid katustega nende kohal, mis mõeldud seal istumiseks ja jalgade vette panekuks neid jahutamaks ja puhkamiseks.


Minu kuludest. Lennupiletid Portosse sain 31.- üks ots ehk kokku 124.- läbi Bergamo Ryanairiga. Laura, kes minust kuu enne käis sai 19.- ehk 76.- läbi London Stanstedi. Lisaks siis see 30-50 eurot 8 kilose käsipagasi koti lisakulu. Minu kogu reisi eelarve oli 500.- ja ära käisin 10p. reisil 450.- eest, millest 50 läks kahe viimase päeva söömistele-jookidele restoranides ja see 45.- euro öö hotellis Santiagos. Nii, et kui eesmärk oleks olnud kokku hoida oleks pea 370.- ringis ära teinud. Otsisin pileteid algul läbi Skyscanner'i ja Momondo ning läbi nende andis Kiwi keskkond kõige soodsama tulemuse. Laadisin Kiwi äpi alla ja kogu nende neg. tagasisidele internetis olin ma väga positiivselt üllatunud kogu teenusest. Teavitasid mind absoluutselt kõigest, kui piletid laadida, kui lennud hilinesid, tulid kohe teavitused jne. Nii mugav oli nende teenust kasutada ja Kiwi kaudu sain piletid poole soodsamalt, kui oleksin tol hetkel sama asja Ryanairi oma lehelt saanud.


Santiagost tagasi Portosse liikusin bussiga. Ostsin piletid odavbussi Flixbusi lehelt, mis on täitsa eesti keelne ka olemas https://www.flixbus.ee. Neil oli nii hommikused 9.00, lõuna 12.00 kui ka õhtuseid 19.00 väljumisi. Samuti soovitati mulle sõidujagamisteenuse äppi Hispaanias, mis seal popp ja ka odav BlaBla car ja näitas lausa mingi 12.- euroseid sõidujagamise hindu.


Portos on ülimugav kasutada Bolt'i lennujaama minekuks või ka sealt tulekuks, mis maksis kesklinnast 12-13 raha.

Lisaks pean ülioluliseks ettevalmistust ja tunne oma keha ja tunne oma jalanõusid. Mina tegin 3 nädalat ette kuni 24 km päevas kokku üle 200 km. spetsiaalselt, et keha harjuks ja teaksin kuidas jalanõud jalgadega on, et neid kaitsta mitte lõhkuda. Jalanõude eripära saad teada, kui teed vähemalt kolm päeva 25 km. erinevaid tasapindu ja radu. Nägin naisi, kes arvasid jalanõud sisse kantud ja mugavad 5-10 km väikeste tiirudega ja seal päevi pikemalt kõndides rikkusid jalanõud rännaku. Lisaks jalanõu peaks olema vähemalt pool nr või tegelikult 1 number suurem, sest seal jalg paisub paratamatult.


Lisaks on Eestis paar toredat gruppi, kus eestlased jagavad oma teekonda ning kust saab abi ja infot kõigile oma küsimustele, kui on huvi teekonda ette võtta kas siis Santiagosse viivatel radadel või meie Eesti palverännu radadel ja soovitan kindlasti liituda:

* Eestlased - palverändurid Camino de Santiago radadel https://www.facebook.com/groups/147547385920007/?ref=share

* Eesti Jaakobitee palverändurid https://www.facebook.com/jaakobitee.camino/

Eesti Jaakobitee Sõprade Selts koduleht: https://camino.ee/

Eesti Jaakobitee Palverändurite lehel ka teiste blogid lugemiseks nendelt rännakutelt: https://camino.ee/materjalid-palverannust/kodulehed-ja-blogid/

Eesti oma Jaakobitee ehk Camino Estonia: https://www.caminoestonia.com/


Hispaanias on võimalik ka ilma seljakotita rännata ja nende post pakub soodsat teenust iga päev oma asjad ühest majutuskohast saata teise majutuskohta ette nii, et võimalik 2 kätt taskus ka rännata https://www.elcaminoconcorreos.com/en/rucksack-transfer


NB! Need kellele jalgratas meeldib siis seda tehakse läbi ka ratastega ja rattureid on seal ka näha.


Nii, et head teekonda neile, kes minekul on! Ja kui lähete siis jagage oma teekonda ka ja olge infoga ka teistele abiks nende teele asumisel ja unistuste poole püüdlemisel. BOM CAMINHO!